Osmanlı i̇mparatorluğu’nun en kudretli çağında sadrazamlık yapmış bir balıkçı oldu. Osmanlı tarihinin en çok tartışılan karakterlerinden bir tanesidir. Büyük bir devlet adamı pargalı damat i̇brahim paşa 1493 parka açıkları yunanistan i̇talyan bir balıkçı ailesi teknelerini denizin ortasında demirlemiş. Suya atmış ve kısmetini bekliyordu. Pargalı Damat İbrahim Paşa Hayatı Kısaca anlatımı.


Pargalı Damat İbrahim Paşa Hayatı Kısaca

Hayat annesinin kucağında uyuyan bu balıkçı çocuğuna bambaşka bir rota çizecekti. Balıkçı çocuğu 6 yaşındayken tatar korsanları tarafından ele geçirildi. Ailesi bağışlandı ancak küçük çocuk 66 kese altın karşılığında manisalı dul ve varlıklı bir kadına verildi. İbrahim adını alan balıkçıoğlu öz annesi saydığı kadından mükemmel bir eğitim almanın yanında her akşam onunla beraber keman çalarak kısa zaman içinde kendi eserlerini besleyecek kadar yetenekli bir virtüöz oldu. Manisa sancaklı şehzade süleyman 1512 de yeniçerileri ile birlikte köy kahvesine konuk olmuştu.

Ikram edilen kahvesini içerken yeni tanıştığı i̇brahim çelebi’nin kemanın dan çıkan ezgilere ayağıyla tempo tutuyordu. Satranç dahisi olan bir şehzade süleyman yeni arkadaşı i̇brahim’le saatler süren maçlar yapıyordu. Vezirlerin devrildiği şahların mat olduğu bu oyunları vakit bulduğunda yavuz sultan selim de istiyordu. Şehzade Süleyman padişah olunca sarayın kapıları i̇brahim’e açıldı. Has odabaşı daha getirilen sanatçı ruhlu i̇brahim belgrad kalesi’nin fethinde herkesi şaşırttı. Çift taraflı baltasıyla şövalyelerini adet kalesi’nin kumandanlarından olan i̇brahim’in katkısıyla Fatih Sultan Mehmet’in bile alamadığı kale Sultan Süleyman’a nasip oldu. 

Bu başarısı İbrahim paşa’ya altın işlemeli veziri azam kavuğunu getirdi. Bu sırada saraydan zarif bir aşk filizlenmişti İbrahim paşa ile hatice sultan’ın 1524’teki 7 gün 7 gece süren görkemli düğün ile padişahın buyruğuyla paşa’nın parcadaki ailesi de katıldı. Ovasındaki savaşta elinde çiftesu verilmiş sağlam kılıcıyla çokcanlar yakan i̇brahim paşa hanedandan olmayan birisinin gelebileceği en üst noktaya geldi. Padişahın altın müdürü taşımaya hak kazandı. Devir i̇brahim paşa’nın devriydi, mimar sinan i̇stanbul’u baştan yaratıyor, deryalar önerdiği hızır reis akdeniz’e hükmediyordu. 

Halk ona serasker sultan lakabını takmıştır. Ancak 19 gün süren viyana kuşatmasındaki başarısızlıktan sonra padişahla İbrahim paşa humayunda şiddetli bir tartışmaya girdi. Paşa kudretini veren altınmühür padişahı geri verdi. Bu başarısızlık paşa hakkındaki iddiaları da beraberinde getirdi. Padişaha gelen rusça bir istihbarat mektubunda İbrahim paşa’nın şehzade mustafa’yı yakın zamanda isyana teşvik edeceği yazıyordu.

Pargalı İbrahim Paşa hayatı kısaca, Ölümü

Sultan süleyman odasındaki küreği döndürüyor kendi yerinde olsalar atalarının ne yapacağını düşünüyordu. Lakin hanedanın bekası dostluklarından üstündü ve infaz kağıdına altın yüzünü gözyaşları ile başladı. 1520 altının ramazan ayında sultan süleyman ve i̇brahim paşa iftarı beraber açtılar. Padişahın çekilmesinden sonra içeri 4 tane cellat girince i̇brahim paşa olacakları anladı. Dizlerinin üzerine çöktü ve gözlerini son kez kapadı. 

Pargalı Damat İbrahim Paşa Hayatı Kısaca
Tarihimiz önemli isimlerinden Dede Korkut Hayatı Kısaca, inceleyebilirsiniz