Hükümdar Orhan Gazi Hayatı Kısaca, babasının bir devlet haline getirdiği toprakları rumeli’ye kadar yaymış bir devlet adamı kılıcı kadar zekası da keskindir. Doğumunun üzerinden 40 gün geçmişti, saçları beyazlamış gaziler ve kaftanlı ahiler osman bey’in çadırının önündeydi. Tam o anda babasının kucağında ilk kez dışarı çıkartılan Orhan’ın şerefine tüm kılıçlar semaya yükseldi. 

Orhan Gazi Hayatı Kısaca

Orhan hemen şeyh Edebaliye teslim edildi. Edebali ona verdiği ödevleri yapmadığını ne zaman görse önüne kaynar suyu koyuyor dergahın tüm bulaşığını sabaha kadar yıkanmasını emrediyordu.

Tez vakitte cengaverleşen beyoğlu bulacak hisar kalesi’nin fethinde çevresinde uçuşan oklara aldırmadan iki çevrenin tuttuğu merdivenden tırmandı. Kalenin burçlarına beyliği’nin masmavi bayrağını dikti. Kalenin fethinden sonra akıncıların başı olmuştu. Gökkuşağının olduğu bir yağmur sonrası nehrin kenarında altına su içiren bembeyaz giymiş güzeller güzeli bir kız gördü. Bu kız yarhisar tekfurunun tek kızı nüliferdi. 1299 da gelen bizans mühürlü bir mektup hayatını kararttı. Beylik olarak bilecik tekfurunun düğününe davet edildiler. 

Orhan babasının önüne üzeri karalanmış bir parşömen uzattı. Bir planı vardır tek gönderilen hediye dolu sandıkları götüren araba kalenin arka kapısından içeri girdi. Orhan o sandıklardan birinin içindeydi. Hiçbir şey göremiyordu, işaret gelmişti osmanlı çerileri sandıklardan dışarı çıkarak muhafızlara doğru kılıçlarını çektiler. Karanlığın içinde bir meşale yandı. Düşman lider odasından kaçmış kale zindanlarında üstünde gelinlik uzun süredir mektuplaştığı orhan’ı bekliyordu. Bir meşale de hayatın orhan gelmişti böylelikle hem kale ele geçirilmiş hem de orhan sevdiğine kavuşmuştur. 

Orhan Gazi Hayati özetle şöyledir;

Zaman kum saati misali akıyor, artık babası yepyeni devleti’ni kuruş Orhan’ı da cansu suk etsin diye direnci kılıyla bursa meydanı’na dikmişti. Şehrin komutanı kendisine el açan bu dev adama her seferinde orhan’ın çeşitli ile elde edilen bilgilerle bursa’nın doğu kapısına koç başlarıyla vuruluyordu. Kırılmaz denilen kilit kırılmıştı. Kaleden göndere beyaz bayrak çekilirken bu görüntüyü belki de en çok hak eden kişi babası Osmanbey göremedi. Artık Orhan başkentini bursa yapan padişah kızgın ateş başında demirci ustalarıyla 1 saat çalışarak devlete ait ilk sikkeleri bastırdı. Herkesi sabah herkesin evinin önüne birer Osmanlı kesesi dağıtılmıştır. 1331 de i̇znik ele geçirildiğinde hristiyan halk ölümü bekliyor ancak ilginç bir şey olur kapı açıldı ve genç türk kızları Orhan gazi gülerce yemeği kiliseye taşıdılar. 

1362 de sıcak bir bursa gününde vefat eden Orhan bey’in devleti’nin kaderini değiştirecek son dileği ise vefatından sonra gerçekleştirdim devşirme askerlerden kurulan düzenli bir ordu yeniçeriler ordusu kurulmuştu. Ve yaşadığı süreçte İbni Battuta ile tanışmış seyahat namesinde Orhan Gazi’ den bahsetmiştir.