Üç kez olimpiyat, yedi kez dünya, altı kez de Avrupa şampiyonu olmuş, kariyerinde 46 dünya rekoru kırmış, gelmiş geçmiş en büyük sporculardan birisi… Filmlere örnek olacak bir hayat yaşamış efsane, Naim Süleymanoğlu hayatı kısaca …

Naim Süleymanoğlu, 23 Ocak 1967 tarihinde, Bulgaristan’ın Kırcaali şehrinde bir Türk köyü olan Ahlatlı da, fakirhane bir köy evinde doğarak, ileride ismini herkese ezberleteceği dünyaya gözlerini açar. Otobüs şoförü babasının çoğunlukla seferde olduğu Naim, 10 yaşında kapısından girdiği Kırcaali Halter Eğitim Merkezi’nde, dev gibi sporcuların arasında, çelimsiz haliyle halter barıyla ve ağırlıkla tanıştı. 

Naim SÜLEYMANOĞLU hayatı kısaca

Naim Süleymanoğlu, İlk Başarısı

İlk uluslararası madalyayı Sao Paulo’da taktı. Daha 14 yaşındayken çıktığı platformda, koparmada 110, silkmede de 140 kg kaldırıp, Brezilyalı seyircileri coşturan Süleymanoğlu, Dünya Gençler Şampiyonu oldu. Bulgaristan’ın katılmadığı 1984 Los Angeles Olimpiyatları’na alternatif olarak düzenlenen turnuvada, Rus rakibiyle adeta dalga geçti. En iyi derecesi 160 kg olan rakibini, ilk hakkında 165 ile geçen sporcu, kalan iki hakkını da üst üste iki dünya rekoru kırarak, birincilik kürsüsüne çıktı. 

Naim Süleymanoğlu özeti

Yaşı büyüdükçe, ülke özlemi ağır basan Naim, Bulgaristan’dan ayrılma isteğini bir mektupla, Sofya’daki Türk elçiliğine bildirdi. Ancak bu sırada, Bulgar gizli servisi tarafından izlendiğinin farkında değildi. 

10 Aralık 1986 Melbourne, Avustralya. Dünya şampiyonluğunu kazanan Bulgaristan Halter Milli Takımı, otellerinde kutlama yapıyordu. Buradaki karışıklığı fırsat bilen sporcu, kendisine yardıma gelenlerin arabasına binerek, bir yakının evine doğru yola çıktı. Sonraki iki gününü, o evde, heyecan içinde gizlenerek geçiren sporcumuzun, Türk Konsolosluğu’na yaptığı başvurusu kabul edildi. Türkiye’den gönderilen özel bir uçakla, Avustralya’dan ayrılırken, kendisi için yepyeni bir gelecek başlıyordu. Bu olay sayesinde, dünyanın en önemli sporcu figürlerinden birisi haline geldi. Hatta, Seul Olimpiyatları’ndan önce, Beyaz Saray’da Başkan Ronald Reagan ile görüşen Süleymanoğlu, ‘’Time’’ dergisinin kapağını süsledi.

Naim Süleymanoğlu Yeni Rekorlar

Göğsünde ay yıldızla müsabakaya çıktığında, imkansızı başardı. 60 kg kategorisinde, silkmede 190.5 kg kaldırarak, dünya spor tarihinde kendi ağırlığının üç katını kaldırabilen, gelmiş geçmiş tek sporcu oldu.

Artık onun için mekan ya da zaman fark etmiyordu. 1992 Barselona Olimpiyatları’nda, koparmada tek, silkmede ise iki hakkını kullanarak rakiplerine ezici farklar atıp, yine olimpiyat şampiyonu olarak, milli marşımızı herkese dinlettirir. 

22 Temmuz 1996 Atlanta, Amerika. Süleymanoğlu, toplamda iki buçuk kilo önde. Scoreboard’da yeşil ışık yanıyor. Süleymanoğlu, 185 kg, dünya rekoru… Ardından rakibi sahneye çıkar. Leonidis, 185 kg, dünya rekoru… Leonidis, ağırlık arttırır. 187.5 kg, dünya rekoru… Ve Naim, cevap verir, 187.5 kg, olimpiyat şampiyonu…

2000 Sydney Olimpiyatları’ndan sonra sporu bırakan Naim Süleymanoğlu, bir süre Dünya Halter Federasyonu’nun as başkanlığını yürüttü. Ancak görevliler ile anlaşmazlık yaşayan sporcu, istifasını verdi. 

Naim Süleymanoğlu Ölümü

Naim Süleymanoğlu hayatı kısaca 18 Kasım 2017 tarihinde, karaciğer yetmezliği nedeniyle aramızdan ayrıldı. Cenazesine, aktif spor yaptığı dönemde en büyük rakibi Yunan Valerios Leonidis de katıldı. Leonidis, cenaze töreninde Süleymanoğlu’nun Türk bayrağına sarılı tabutunu öperek son yolculuğuna uğurladı.

Tarihimizdeki önemli kişilerin yaşamları, hayat hikayeleri, hayat özetleri, ödev konularını hayatı kısaca kısmında bulabilirsiniz.