Mimar Sinan Hayatı Kısaca, Mimariye madde ile mananın ölümsüz aşk olarak bakan, bir asırlık ömründe 84 cami, 57 medrese yapmış bir yetenek, karizmasıyla ve sadeliği ile hakiki bir osmanlı vatandaşı Mimar Sinanın hayatı kısaca konusunu inceleyeceğiz.

Tarihe Mimar Sinan ismi ile geçmiş Sinaneddin Yusuf 1489 yılının 29 mayıs’ın da kayseri sancağın taş evleri ve ustaları ile meşhur ağırnas köyünde 3 katlı taş bir evin en üst katında güneş batarken dünyaya geldi. Babası Abdülmennan efendi köyün dülgeriydi. O yüzden de Sinaneddin erken yaşında eline keser ve çekiç alıp babasının ahşap kokan atölyesinde ona yardım ediyor kesilmiş kütüklerin kabuklarını soruyordu.

Mimar sinan hayati kisaca
Mimar sinan hayati kisaca

Sinaneddin’in  evinin altında roma döneminden kalma yeraltı tünelleri vardı. Genç dülgerin en büyük eğlencesi elinde meşalesi ile karanlık tünellerde gezip tünelleri mimarisini inceleyerek notlar almaktı.

En büyük hayali askerlik olan gencin yüzüne şans ancak 22 yaşındayken güldü. Padişahın emri ile, ocaklarına katılacak zekalılar arayan yeniçeriler köyün genç marangozu Sinanneddin’in ailesine 7 kese akçe vererek bünyelerine kattı. Ilk harbi 1521 deki belgrad seferiydi. 

Mimar sinan ismi nereden geliyor ?

Acemi oğlanlar birliği’nin komutanlığını yapan Sinaneddin şehrin fethinden sonra bizzat Kanuni Sultan Süleyman’ın savaş çadırına konuk olarak padişahla ilk kez tanıştı. Yeteneğini ise bağdat seferinde gösterdi ordu van gölü’ne geldiğinde Paşa sinan’dan 3 adet kadırga yapmasını istedi. 15 günde kadırgaları ayağa kaldırıp gölü aşan gencin artık yeni bir lakabı vardı. Mimar Sinan lakabı buradan geliyordu. 

Mimar Sinanın İlk Eserleri

Gökten boşalırcasına yağmur yağdığı bir ortamda nehrin üzerine taş bir köprü yaparak orduyu karşıya geçirince 1539 da sarayın baş mimarlık kaftanını giydi. Elinden çıkan ilk ciddi eser Hürrem Sultanın yapılmasını kendisinden rica ettiği Haseki külliyesiydi.

Külliyenin çatısındaki kurşun kubbeleri bizzat kendi elleriyle çatıya monte ederek işçiler arasındaki itibarunu arttırdı. 

Mimar Sinan ve Süleymaniye Cami Yapılışı

1551 de Kanuni Sultan Süleyman kendisinden bir cami yapmasını istedi. Mermerlerini Arabistandan, demirini bulgaristandan, harçtaki elmasların İrandan geldiği 14.000 insanın çalıştığı Süleymaniye cami bittiğinde şehirde 3 gece havai fişek gösterisi yapıldı.

Ancak büyük mimarın kafasını meşgul eden şey, Ayosofyanınkinden daha büyük bir kubbe yapabilmekti. 1575 te bitirdiği selimiye camisinin ayosofyadan daha büyük tek kubbesi Allahın birliğini pencerelerinin 5 kademeli oluşu İslamın 5 şartını temsil ediyordu.

İstanbulda büyük bir susuzluk sorunu baş gösterdi. Kanuninin fermanı ile işe koyulan Sinan Ağa bizanstan miras bozdağın kemerini restore edip, yerebatan sarnacından toplanan suyuda 40 çeşme ile dağıtarak şehri suya kavuşturdu.

Mimar Sinan Ölümü

Yaşı artık 99 olmuştu, elini pergelden çekmiş evinde tek başına yaşarken kağısı çaldı. Gelen saray muhafızlarıydı. Evinde kendisi için yaptığı çeşmenin izin dışı olduğu bahanesiyle, çeşmeyi kırıp attılar. 17 Temmuz 1588 de mimar, yatağında son nefesini verirken dudaklarını ıslatmak için bir damla su aradı.

Mimar Sinanettin yusuf kup kuru mendili ile evinde son nefesini verdi. Süleymaniyenin arkasındaki saadet türbesine gömülen Koca Sinanın öğrencilerinden Sedefkar ağa İstanbulda Sultan Ahmet camisini, İsa Muhammet efendi de hindistanda Taç Mahali yaparak onun emeklerini boşa çıkartmadı.

Bu yazımızda Mimar Sinan Hayatı Kısaca, konusunu anlattık. Dilerseniz tarihimizdeki önemli İnsanların hayatlarını anlatan “Hayatı Kısaca” kategorisinden diğer yazılarımızı okuyabilirsiniz.