Hababam Sınıfı, Tosun Paşa, Süt Kardeşler, Şaban Oğlu Şaban gibi filmleri efsane haline getirmiş bir oyuncu, 7’den 77’ye, herkesi güldürmeyi başarabilen bir sanatçı olan Kemal Sunal hayatı kısaca yada özet olarak anlatacağız.

Tam ismi Ali Kemal Sunal, 11 Kasım 1944’te, İstanbul’un Fatih ilçesinin en fakir semtlerinden Küçükpazar’da, yıkık dökük ahşap konaklara çamaşır iplerinin asıldığı bir mahallede dünyaya geldi. Küçükpazar’da neşeli bir çocukluk geçirdi. Babasının ona aldığı ayakkabıları, daha ilk günden, dışarıda futbol oynarken paramparça ettiğinden, babasından yemek masasında sıkça azar işitirdi. 

Sessiz bir çocuk olarak girdiği Vefa Lisesi, onun hayatını değiştirdi. 7 yıllık okulu, 11 yılda bitiren Kemal Sunal, derslerde kağıttan uçak uçurduğu, kopya çektiği arkadaşları arasında Uğur Dündar ve Müjdat Gezen de vardı. 

Kemal Sunal’ın İlk Oyunculuk Deneyimi

Felsefe hocası Belkıs Bakır sayesinde, tiyatrodaki yeteneği ortaya çıktı. Okul tiyatrosundaki ilk oyunu ‘’Heybeliada’da’’ öylesine başarılıydı ki, her oyunun sonunda sahneye onlarca buket çiçek atılıyordu. 

1964’te lise diplomasını aldıktan sonra, tiyatro tutkusu, onu Yıldız ve Müşfik Kenter’in himayesinde profesyonelliğe taşıdı. Karın tokluğuna da olsa, İzmir Açıkhava Tiyatrosu’ndan, Şanlıurfa Şehir Tiyatrosu’na kadar Türkiye haritasındaki her şehri gezdi.

kemal sunal hayatı kısaca

Kemal Sunal’ın Tiyatrodan Sinemaya Geçişi

Ertem Eğilmez, yeni çekeceği ‘’Tatlı Dillim’’ isimli filmi için uzun boylu figüranlar arıyordu. Münir Özkul’un tavsiyesiyle seçmelere giren Kemal Sunal, bu filmde kendisine yakın bir dost edindi, ‘’Tarık Akan’’.

Ona başrol veren ilk yönetmen, Atıf Yılmaz oldu. ‘’Salako’’ filminde, saf bir delikanlının başına gelen binbir olay sonucu eşkıya olmasının öyküsü anlatılıyordu. Kemal Sunal’ın Salako filminin afişi, İstanbul’daki her ağacın, her duvarın üstündeydi artık.

1974’te Ertem Eğilmez, yeni filmi ‘’Hababam Sınıfı’’ için telefon rehberini açtı. Münir Özkul, Tarık Akan, Halit Akçatepe ve Adile Naşit’i arayıp bu isimlerle söz kesti. Ancak ‘’İnek Şaban’’ rolü hala boştaydı. Bu rol için, kafasındaki tek isim olan Kemal Sunal da ekibe katılınca, kayıt komutu verildi. 11 Edebiyat sınıfının, Mahmut Hoca’yla olan mücadelesi seyirci rekorları kırıp, Türk komedi sinemasının mihenk taşı oldu. 

Hababam Sınıfı’na kadar oynadığı filmlerden maaş alan ve ailesiyle, eski bir apartmanın zemin katında yaşayan Kemal Sunal, filmden sonra kendisine bir daire alarak, hayatında ilk kez rahata erişti. 

‘’Şaban’’ rolüyle çok küfür ettiği için eleştirilen sanatçı, bu eleştirilere Zeki Öktem’in ‘’Kapıcılar Kralı’’ndaki muhteşem oyunculuğuyla, 14. Altın Portakal ödüllerinde, ‘’En İyi Erkek Oyuncu’’ ödülünü alarak cevap verdi. 

Halkın içinden bir karakter olan ‘’Şaban’’ rolüyle pek çok film çeken sanatçı, aynı zamanda da muhalif bir isimdi. Ankara’da çektiği ‘’Düttürü Dünya’ filmindeki pek çok sahnesi sansürlenerek, kesildi. 

Kemal Sunal’ın Yeniden Okula Dönüş

90’lı yıllar, her eve giren televizyonlar yüzünden, Türk sinemasının zor yılları oldu. O da bu dönemi fırsat bilerek, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun olarak, tiyatro aşkı yüzünden yarıda bıraktığı eğitimini tamamladı. 

Kemal Sunal’ın vefatı

3 Temmuz 2000 tarihinde,‘’Balalayka’’ filminin çekimleri için, İstanbuk’dan hareket edecek olan Trabzon uçağına bindi. Kalkıştan önce hostesler bilet kontrolü yapıyor, Kemal Sunal’da uçak korkusunu unutabilmek için gazete okuyordu. Uçağın motorları çalıştı. O sırada, sanatçının elinden gazete düştü, başı sağ tarafa yattı. Kemal Sunal, hayatını kaybetmişti. 

Bugüne kadar 84 filmde oynamış, ismi hep ‘’en çok vergi veren sanatçılar’’ arasında yer alan Kemal Sunal’ın filmleri, bugün hala gösterildiği televizyonlarda, yüksek reytingler almaya devam ediyor. Bu değerli sanatçımız Kemal Sunal hayatı kısaca bu şekildedir, kendisini rahmet ve özlemle bir kez daha anıyoruz.

Tarihimizin önemli kişiliklerini sitemizin Hayatı kısaca kısmından inceleyebilirsiniz.