Hayallerin ve keşfedilmemişin peşinden giden bir seyahat düştü önce yazdığı seyahatnamesi ile İbni Battuta Hayatı Kısaca bugünün gezginlerine ışık tutmuş bir macera insanı i̇bni battuta gibi dört siyah kuşak ile örtülmüş tahterevalli omuzlarında sokaklarında yürüyorlardı.

Tüccar ebu i̇brahim tahtirevan içinden etrafına altın sikkeler saçı yeni doğmuş oğlu şerafettin adına hayır işliyor. Şerafettin’in ailesi öylesine zengindi ki ona ders vermeye gelen hocaların saray yavrusu evinin altın varaklı kapısında boyunlarında elmas tasma bulunan 2 büyük köpek karşılıyordu. 21 yaşında hacca giden genç sarışın kafkas mirzalarına sultan’ dan ile şehrine çember sakallı mısırlılara ve çakır gözlü türklere bakıyor. Bu adamların geldiği memleketleri merak ediyor bu merakla çılgınca bir işe kalkıştılar. Mekke hayvan pazarından aldığı genç devesinin sırtına atladı yanına erzağını aldı ve bir dolunay gecesinde i̇bni battuta lakabıyla sonunu bilmediği yolculuğuna çıktı. 

İbni Battuta hayatı ve seyahatnamesi

Timsahların yüzüdüğü nil nehri boyunca ilerleyen i̇bni batuta kahveye vardığında ilk iş olarak kefren piramidinin içindeki kral odasına girerek firavun’un odasını inceledi. Yeni durağı afrika nijerya da kabilesinin konu olan i̇bni batuta dünyanın en uzun insanları dediği ırktı. Bu hafta saferiye çıktığında sahra’da koşan zürafalardan çok ilgilen orhangazi bursa’da ziyaret etti.  Padişahın onun adına verdiği bir şölende hacıvat ve karagöz denilen iki adamın meydandaki orta oyunlarını seyrederken her hareketlerini not almayı ihmal etmedi. Türk alimlerinin tavsiyesi ile gittiği hindistan’da hint fakirleri ile birlikte yan yana fadaş vuruyordu. Kısa zamanda öğrendiği kavalını çalarak sepetin içindeki zehri ile adam öldüren kolayı anlatılan gizemli bir öykü’nün peşinden yılan kazasına geçti ve elindeki değneği ile adem tepesine çıkarak hazreti adem’e ait olduğu söylenen ayak izini görebilen sayılı insanlardan oldu. İbni Battuta Hayatı Kısaca anlatmak gerekirse, maldivlerden bahsetmeden olmaz.

Biraz dinlenmeye ihtiyacı vardı. Maldiv adalarında denize sıfır ahşap bir kulübede yaşayan i̇bni battuta karşısına çıkan güzeller güzeli bir balıkçı kızı ile evlendi. O artık hayatını eşi ile balık tutarak geçiren bir adamı olmuştu. En büyük aşkı seyahat, hanımını arkasında bırakıp asya geçti. Çin seddi boyunca yürümeye başladı. Hanzou kendine geldiğinde ise eve dönecek parası kalmamıştı. O da para kazanmak için içini kadınlarla birlikte seylan çayı topladı. 1360 da evine döndüğünde fas emir’i onun yanına ünlü bir şairi muhammed i̇bni cüzü verdi. İli baş başa verip gezginin değerliği notları büyük bir kitapta toplayarak i̇bni battuta seyahatnamesini ortaya çıkardı. Ömrünün sonuna kadar vaktini afrika’dan getirdiği savaş maskelerinin bursa’daki ahilerin verdiği nazar boncuğu ve hint fakirlerinin kavala’nın olduğu evinde geçiren büyük seyyah 1366 da gözlerini kapatarak son yolculuğuna çıktı. İsmi ay yüzeyindeki bir karaktere verilen i̇bni batuta’nın izinden giden dünya seyyahları keşfedilmemiş fakir yerleri aramaya bugün hala devam ediyorlar. 

Tarihteki önemli insanların hayatlarını kısaca incelemek için
https://www.dersderyasi.com/category/hayati-kisaca/
ziyaret edebilirsiniz