Sezar ve hitler’in fethettiklerinden daha fazla toprağa feda etmiş savaş dehası bir komutandı. 0’dan başlayarak doğunun en güçlü imparatorluğunu kurmuş bir savaşçıdır. Cengiz Han hayatı kısaca senelerden 1162 hava puslu Moğolistan nehri’nin bitişiğindeki çadırın içinde küçük ve beyaz bir bebek avucunu açtı. Timuçin ismindeki bu bebeğin avucunun içinde bir kan pıhtısı 9 yaşındayken bütün silahlarını kuşanmış şekilde komşu kavmi ziyaret ederdi. Meydanda onu bekleyen 9 kızın arasında berti’yi seçti. İki genç evliliklerinden sonra günlerce beraber at sürüp dağ bayır aştı.

Cengiz Han Hayatı Kısaca
Cengiz Han Hayatı Kısaca

Moğol kabile lideri olan babası yeşilköy ile bir ziyafetten dönüyorken babası aniden atından devrilerek yere düştü. Zehirlenmiş hayatını kaybeden babasını görmek yetim timuçine kaldı. Hem yurduna geri döndüğünde kabilesini alevler içinde bulan babasının ölümü duyulmuş halk ayaklanarak tüm mallarını yağmalayan kaçmıştır. 

Dama oyunu na benzeyen mücadelesi aylarca süren ancak en sonunda teslim olan camoka soylu geleneklerine göre boğularak öldürüldüğüde moğolistan ovalarında artık bir tek Vengizhan’ın to yükseliyordu. Kurulan Cengiz han i̇mparatorluğu yüzbinlerce kişilik ordusuyla çin seddinin etrafından dolaşarak pekini ele geçirdi. 

Cengiz Han’ın Hayatı Kısaca

Yasak bir şehirde çin i̇mparatorluğu’nun tahtına oturan Cengizhan’ın ise imparatoru kendisi yaptı barbar saydığı cengiz han’ın elçilerine öldüren muhammed harzemşah onu adeta bir savaşa davet etti. Cengizhan’ın cevabı ise çok sert orasının tamamı fethedildi. Semerkand kütüphanesi yakıldı ve i̇ran kaynaklarına göre 1000000 kişi öldü. Orta asya’nın tamamını ele geçiren cengizhan yasa adını verdiği kanunnamesini devasa uzaklarla semerkant’taki ahi çarşısından doğu denizi’ndeki balıkçılara kadar her yere ulaştırdı.

Artık o dünyanın yarısıydı. Ve diğer yarısını avrupai istiyordu. 1227 yılının 18 ağustos’unda dünyanın en büyük ordusu ile yollara düştü. Yeni sefere çıkacağını Cengizhan atının üstünde dikilmiş ordusuda biliyordu. Tam o sırada eli göğsüne gitti ve moğol imparatoru masanın üstünde rivayetlere göre altın bir tabut içinde okyanus sularının dibine bırakıldı. Cengizhan’ın mezarı binlerce yıldır dünyanın en güçlü sonar sistemleri ile aranmasına rağmen bugüne kadar hala bulunamadı. Moğolların tarihimizde unutulmaz etkileri oldu. Cengiz handan kaçan ve aralarında Ertuğrul gazi, Mevlana hacı bektaşi veli gibi isimlerin bulunduğu yüzbinlerce türkmen anadolu topraklarını kendilerine vatan yaptılar.

Tarihimizin önemli bir ismi olan,
Dede Korkut Hayatı Kısaca
yazımızı inceleyebilirsiniz.