Her bayram sabahında erken kalkmamızı öğütleyen, ıspanak yemeyi bizlere sevdiren, 7 dilde şarkı söyleyebilen, 7’den 77’ye herkesin arkadaşı, herkesin Barış Abisi, olarak bilinen Barış MANÇO hayatı kısaca yada özetle anlatacağız.

2 Ocak 1943. Saat ikiyi biraz geçmişti. Bağlarbaşı’ndaki Zeynep Kamil Hastanesi’nin doğumhanesinde yoğun bir gündü. İsmail Hakkı Bey ile Rikkat Hanım’ın ikinci çocukları Mehmet Barış henüz doğmuştu. 

Ailesiyle Kadıköy’e taşınan Barış’ın çocukluğu musiki sanatçısı annesinin, pikapta dönen Müzeyyen Senar şarkılarına eşlik ederek, oğullarına verdiği küçük konserlerle huzur içinde geçti. 

Barış Manço’nun Müziğe İlk Adımı

Galatasaray Lisesi’nin kapısından giren Manço, içinde Asaf Savaş Akat’ın da olduğu arkadaşlarıyla ‘’Kafadarlar’’ adında bir grup kurdu. Grup, 1958 yılının mezuniyet şöleninde, ilk kez sahneye çıktı. Kendi başına sahnede yer alması ise, Moda Düğün Salonu’nda yeğeni Aysel’in ısrarlarıyla oldu. Elvis Presley’den şarkılar söyleyen Barış, insanların yüzündeki mutluluğu görünce kararını verdi. Müzisyen olacaktı. 

Barış MANÇO’nun Yurtdışı Deneyimi

20 yaşındayken, salyangoz yüklü bir kamyonun tercümanı olarak İstanbul’dan Lyon’a, otostopla Lyon’dan Paris’e, Paris’ten de buharlı trenle Belçika’nın Liège kentine gitti ve Belçika Kraliyet Akademisi’ne kayıt yaptırdı. Akademide iç mimarlık okurken, müzik çalışmalarına devam ediyordu. Bunun mükâfatınıysa, 1964’te kayıt stüdyosuna girdiği ve dört Fransızca şarkı okuduğu plağın satışa çıkmasıyla aldı. Ancak Belçika medyası, aksanını ‘’köylü’’ bulduğundan, albüm hiçbir radyoda çalınmadı. Kararını vermişti, Türkçe söyleyecekti.

Barış manço hayatı kısaca

Barış MANÇO İstanbul’a Dönüş

Türkçe şarkı söyleme hayaliyle İstanbul’a döndüğünde karşısına iki genç müzisyen çıktı: Fuat Güner ve Mazhar Alanson. 70’li yılların başında Anadolu Rock, ‘’Moğollar’’ demekti. Barış Manço ile Cahit Berkay, sobanın ısıttığı bir kahvehanede buluşup, beraber çalmaya başladılar. Bu beraberlik, maalesef kısa sürdü. 

Kütahya’da turne arabaları, kimliği belirsiz kişilerce havaya uçuruldu. Müzik kariyerinin sekteye uğradığı o dönemde piyasaya çıkan ‘’Dağlar Dağlar’’ 45’liği, yürekleri Cüneyt Orhon’un kemençesiyle yaktı ve Manço’nun sesiyle bir efsaneye dönüştü. Bu parça, kendi müzik tarzının başlangıcıydı. Barış Manço hayatı kısaca yada özet olarak bu tarihten sonra tanımaya başlamıştık.

1972 yılında arkadaşlarıyla ‘’Kurtalan Ekspres’’i kurdu ve kendi müziğini yapmaya başladı. Müzisyen; Sarı Çizmeli Mehmet Ağa, Aynalı Kemer, Halil İbrahim Sofrası gibi şarkılarıyla tam üç bin ayrı ödül kazandığından, evinde oturacak yer kalmamıştı. 

35 yaşındayken hayatını, gönlünün kraliçesi Lale Hanım ile, bol bol göbek atılan, halayla twistin birbirine karıştırdığı bir düğünle birleştirdi. O görkemli düğünün ardından ise, çok sevdiği çocukları, Doğukan ve Batıkan’la tam bir aile oldular.

Barış Mançonun Televizyon Programları

1988’de TRT’den bir teklif aldı. ‘’Barış Manço İle Dünya Turu’’ programıyla, Avustralya’daki Aborjinler’i, Peru’daki Amazon yerlilerini ve Nepal’deki Tibet rahiplerini Türk seyircilerle tanıştırdı. Asıl başarısını ‘’7’den 77’ye’’ ile yakaladı. Tam 10 yıl boyunca, TRT ekranlarında aralıksız süren program, 80’lerde çocuk olmuş herkesin kalbinde unutulmaz izler bıraktı.

200’ün üzerinde bestesi olan Barış Manço, yurtdışında da çok saygı görüyordu. 1995’te Tokyo Üniversitesi’nde bir konser veren sanatçı 5000 Japon’u ayağa kaldırıp, coşturmayı başardı.

Barış Mançonun Aramızdan Ayrılışı

Türk müziğinin efsanesi olsa da o da bir insandı ve her insan gibi bir ömrü vardı. Son albümü ‘’Mançoloji’’ ile meşgulken, kalp krizi onu 31 Ocak 1999 akşamı yakaladı ve Mehmet Barış Manço, 1 Şubat, saat 01.30’da hayatını kaybetti. Ölüm haberi duyulur duyulmaz, Türkiye’nin her tarafından, ellerinde mum, binlerce insan evinin önüne toplandı ve tek yürek olarak, gözlerinde yaşlarla ‘’Gülpembe’’yi söylediler. 

Bir başka unutulmaz sanatçımız KEMAL SUNAL Hayatı kısaca yazımıza göz atabilirsiniz.