Yeryüzünde “Neden?” sorusunu ilk kez soran, ondan sonra yeni bir şey söylenmediği iddia edilen, bize soru sormayı öğreten, tüm bilim insanlığının atası Aristoteles hayatı kısaca yada hayat özeti oldukça detaylı bir şekilde ele aldık.

Aristoteles, tarihin çok eski bir vaktinde, M.Ö. 384 yılında, Yunanistan kıyılarındaki Stageira’nın lüks polikliniğinde, genç hemşirelerin elinde dünyaya gelip, hediyelerle dolu beşiğine ilk kez koyuldu. Babası, Makedon İmparator Amyntas’ın özel hekimiydi. Bu yüzden de Aristoteles’in saray sütunları arasında koşturup, yüzüne kendi yaptığı maskeleri geçirerek çalışanları korkutmasına kimse kızmaya cüret bile edemiyordu. 

Aşırı meraklılığından, arkadaşlarıyla gezerken kâh ametist taşını kâh bir kuşu ya da ladin ağacını gösterip ‘’Bu nedir?’’ sorularıyla herkesi bunalttığından, uzun süre yakın arkadaş edinemedi. 

Aristoteles’ in Atina’daki Hayatı

17 yaşına geldiğinde, babası vefat edince kendisine kese kese altınlar ve köleler miras kalmıştı. O da Atina’ya giderek, Platon’un ünlü akademisinde felsefe dersi görmeye, mum ışığı altında hocasıyla dama oynayıp, fikirlerini çarpıştırmaya başladı. 

Atina’nın en popüler erkeği olan Aristoteles, yakışıklılığıyla katıldığı davetlerdeki genç kızları kendisine aşık ediyordu. Bu tecrübeleri sonucunda, ‘’Doğadaki her şeyin kendi içinde bir mantığı vardır. Kadınlar hariç.’’ sözüyle ilk saptamasını yaptı.

Akademinin koltuğu Platon tarafından boşaltılınca, sıranın kendisine geldiğini sandı. Ancak müdürlük koltuğunda bambaşka bir adam bulununca, ellerindeki kağıtları adama fırlatıp, kapıyı çarparak, Atina’dan ayrıldı.

Aristoteles’in Öğretmenlik Yılları

Çanakkale, Assos’a gelen Aristoteles, kendisine kucak açan Kral Hermias’a sunduğu 12 ciltlik ‘’Politika’’ kitabında, orta sınıf kavramından ilk kez söz ederek, sosyolojik sınıf kavramını üretti. Aristo’nun öğütlerini dinleyen kral, ölene kadar tahtında kaldı. Bu başarısı, ona zorlu bir öğrenci kazandırdı. ‘’Büyük İskender’’. Yıllar boyunca, bahçedeki ağaçların gölgesindeki sohbetlerde ve Ege’deki sallantılı kayık yolculuklarında bile yanında olup, onu yönlendirerek, kimilerine göre dünyayı yönetti. 

İskender sayesinde Atina’nın kapıları ona tekrar açıldı. Ona sırt çeviren akademinin tam karşısına, nispet yaparcasına, dört katı büyüklüğündeki kendi okulunu kurdurup, akademinin en iyi hocalarını transfer edip intikamını aldı. 

Mantık kavramını ortaya koyan bilim insanı, yaptığı deneylerde arıların döllenmesiz ürediğini görünce, heyecandan elini arı kovanının içine soktu. Sonuç, hevesli bilim insanı için pek parlak değildi. Sayısız yerinden sokularak, ölümden döndü. 

Çalışmalarına devam eden bilim insanı, ömrünün son yıllarına kadar ‘’metafizik’’ üzerine çalıştı. 

Akıl hastası olduğundan tecrit edilen bilim insanı, insanların rüyalarını not alıyor, rüzgarda uçurtma uçurup, rüzgarlara isim veriyor ve Yunan tanrılarına değil tek tanrıya inanıyordu.

M.Ö. 323’te, Büyük İskender’in ölüm haberi geldikten iki saat sonra, evinin dışında binlerce Yunanlının ellerinde meşalelerle beklediğini gördü. Yerin altındaki upuzun gizli geçidinden geçerek kaçtı. 

aristoteles hayatı kısaca

Aristoteles’in Ölümü

Ömrünün son yıllarını balık avlayarak geçirirken, 64 yaşında kansere yakalandı. Kendine zakkum kökünü kaynatarak bir ilaç yaptı. Ancak ilacın zehirli olduğunu bilmiyordu. İlacı içer içmez gözleri karardı ve son nefesini verdi ve aristoteles hayatı kısaca böyle sonlanmıştır.

Tarihteki önemli kişilerin hayat özetlerini Hayatı kısaca kısmında bulabilirsiniz.