Orta Asya İlk Türk Devletleri için kavimler göçü sonuçları nedir ?

Kavimler göçü’nün sonuçlarına nedir? Orta asya Türkler devletleri buradan balamir önderliğinde göç etmişlerdir. Avrupa’ya kadar gelmişlerdi. Burada barbar kavimler yaşıyordu. İncelediğimizde türklerin batıya doğru göç etme hareketleri sonucunda burada yaşayan bir devlet vardı. Bunları detaylıca https://www.dersderyasi.com/genel/ortaokul-konuanlatimi/orta-asya-ilk-turk-devletleri/ yazımızda incelemiştik.

Roma i̇mparatorluğu anadolu’nun tamamı avrupa’nın büyük bir bölümü roma imparatorluğu’na aitti. Türklerin avrupaya ilerlemesi ile doğu roma ve batı roma olmak üzere, roma imparatorluğu ikiye ayrılıyordu. Onları ikiye ayıran millet Türklerdir. Balamir komutasındaki yaptığımız bu harekat kavimler göçü roma’nın ikiye ayrılmasına sebep olacak. 

Doğu roma’yı da Fatih Sultan Mehmet i̇stanbul’un fethi ile ortadan kaldırmıştır. Yani romayı da olacağız karadeniz’in kuzeyinde yaşayan milletler avrupa’ya kaçacak ve buraya gelen devletler’de haliyle yeni yeni devletler oluşturacaklar. İşte i̇spanya burada kurulacak, fransası almanyası  hepsi bu şekilde kurulacak. Yani bugünkü i̇ngiltere fransa almanya i̇spanya gibi devleti’nin temelleri bu şekilde atılmış oldu. Biz onları batıya doğru korkutup kaçırmasaydık belki de günümüzde fransa i̇spanya gebi devletten buralarda ya olacak ya olacak. Belki de bu kadar güçlü ölmeyecekler.

Orta Asya İlk Türk Devletleri

Kavimler göçü sonrası Avrupa Hun Devletinin kuruluşu 

Kavimler göçü sonucunda Orta Asya İlk Türk Devletleri avrupaya gelerek burada, Avrupa Hun Devleti kuruldu. Çünkü artık hunlar orta asya’da değil avrupa’da yaşıyorlardı. Burada bir devlet kurdular. Bu devletin adı da avrupa Hun devleti sonuç ise feodalite ortaya çıktı. Diğer bir ismi ile derebeylik önceden avrupa’da merkezi krallıklar vardı. Haliyle bir sürü insan buraya göç etmek için burada bir kaos kargaşa ortamı olduğu için merkezi krallıklar güç kaybetmeye başlanacak, burada yaşayan insanlar güvenliklerini tehlikedeydi. 

Feodalite nedir ?

O sırada feodal beyler yani derebeyleri çıkacak. Yani çakallar ortaya çıkacak bakın etrafı surlarla çevrili bir yer düşünün içerisinde şatosu var. Yada kale sur işte neyse işte böyle gösterişli bir şey var o dönemde tüm bu kargaşanın yaşandığı birşey var.

Dönemde avrupa’da etrafı surlarla çevrili bir yer kuruyor. Güvenli bir bölge kuruyor içerisinde bir kale var ya da bir şato ve bunun bir yöneticisi var. Bu yöneticinin adı feodal bey ya da derebey diyebiliriz. Yani buranın kralı gibi bir şey burada yaşayan insanlara diyecek ki; ben bu kaos ortamında bu güvensiz ortamda sizi korurum. Ülkenin içerisine alırım burada yaşarsınız mutlu mesut yaşarsınız ama sizden bir şartım var. Ben sizin hayatınızı güvenliğiniz sağladığıma göre siz de benim için yaşayacaksınız, benim için nefes alacaksınız. Yani burada yaşayan insanlar tarım yapan insanlar geçimini sağlayan her insan feodal bey için yaşıyor. Yani bu adamın dediği her şey yapılacak bu adam king bu adam kral bunun her sözü geçerli en sözünü uymazsa halini dışarı atan dışarıda güvensiz bir ortam vardı. 

Feodalite ortalı kavimler göçü ile birlikte ortaya çıkmıştır. Merkezi krallıklar göç kaybetti, ilk çağ kapandı, ortaçağ başladı. Yani bir çağ kapandı yeni bir çağ ortaya çıkmış oldu yani avrupa’nın karanlık çağı bu dönemde başladı kavimler göçü’nün sonuçları da bu şekildeydi.