Afet ve acil durumlara yönelik okullarda alınacak her türlü önlem öğrencilerin ve okul çalışanlarının hayatını koruyacaktır. “Okulda Deprem Tatbikatı nasıl yapılır ? ~ Depremde yapılması gerekenler nelerdir ? ” , okullarda;

 • okul enerji kontrol ekibi 
 • okul tahliye ekibi 
 • okul arama kurtarma ekibi 
 • okul yangın müdahale ekipleri 
 • okul ilk yardım ekibi 
 • okul psiko-sosyal müdahale ekibi 
 • okul güvenlik ekibi 
 • okul lojistik destek ekibi olmuştur olmalı ve düzenli olarak tatbikatları yapılmalıdır.

Okullarda deprem tehlike avı nedir ?

“Okulumuzda yapacağımız deprem tehlike avı ile sabitlenmesi gereken eşyaları belirleyip sabitlendikten sonra okulumuzun afet ve acil durumlara yönelik tüm hazırlıkları tamamlanmış olur. Öğretmenlerimizden öğrencileri ile birlikte sınıflarında tehlike tatbikatları yapmalarını istiyorum. Bu hem öğrencilerimizin tehlike avının ne olduğunu ve nasıl yapıldığını öğrenmelerini sağlayacak. Hem de sınıflardaki tehlikeli eşyaların belirlenmesi ve tehlikenin giderilmesi için güzel bir çalışma olacak. Unutmamak gerekir ki afetlerden sonraki ilk 72 saat çok önemlidir. Yardım ekipleri gelene kadar bize yardımı olacak tek şey yaptığımız hazırlıklardır.” AFAD Ekibi bu şekilde uyarıyor.

Deprem sırasında düşebilecek eşyalardan yaralanma riskine karşı okulda risk yapılmalıdır. Risk avı ile belirlenen eşyaların tek tek sabitlenmesi eşyaların deprem sırasında üzerinde düşerek size zarar vermesini önleyecektir.

Depremde yapılması gerekenler ?

Okullarda deprem anında bir öğretmen okuldaki öğrencilerine “Çocuklar panik yapmayın deprem oluyor herkes çok kapan tütün hareketini yapsın.” demelidir. Hissettiğiniz an ayakta durmak koşmak sınıfı terk etmeye çalışmak ve pencereden atlamak can güvenliğinizi tehlikeye atacaktır. Deprem sırasında eğer sınıfta iseniz;

 • Sınıf kapısının sıkışmasını önlemek için kapıyı hafifçe aralayın.
 • Çöküp sağlam bir sıranın yanında ya da altında hedef küçültün. 
 • Sırtınız pencereye dönük bir biçimde kapanıp başınızı ve ensenize düşen cisimlerden koruyun. 
 • Sarsıntı sona erene kadar sıranın ayağına tutunarak bekleyin.

Koridordaysınız, kapanarak kafanızı beyinsizi kollarınıza koruyun olduğunuz. Savrulmadan korunmaya çalışın. Merdivenle iseniz, bulunduğunuz yere oturun ve korkuluğa bir elinizde tutun korkuluğu tuttuğunuz kolunuzun üzerine koyarak yüzünüzün ve gözlerimizin koruyun, unutmayın ki merdivenler binaların zayıf elemanlarıdır. Deprem esnasında ve sonrasında merdivenlerde beklenmemelidir. 

Deprem sonrası yapılması gerekenler;

Deprem bittikten sonra okul enerji kontrol ekibi yangın veya patlama riskine karşı elektrik ve gaz sistemlerini devre dışı bırakır. Okul yangını tüm okulu dolaşarak yangın olup olmadığını kontrol eder. Okul hafif arama kurtarma ekibi binada çökme yıkılma ya da düşen bir eşyanın altında kalan kimse var mı diye hızlıca binayı kontrol eder. Okul ilk yardım ekibi hafif yaralı öğrencilere müdahale eder. Okul güvenlik ekibi tüm çıkış kapılarını kapatır. 

Depremde yapılması gerekenler ? (Öğretmenler)

“Çocuklar düzgün bir şekilde sıraya giriyoruz. Evet daha önce öğrendiğimiz gibi acele etmeden ama yavaş yavaş binaya boşaltacağız. Birbirimize itmeden sırayla sakince merdivenlerden ineceğiz.” şeklinde depremde öğretmenler tarafından çocuklar sakinleştirip uyarılmalıdır.

Depremde tahliye nasıl yapılır ?

Binanın tüm kat planlarını bakılarak her biri için ayrı bir tahliye planı yapılır. Sınıfların tahliyesi farklı zamanlarda gerçekleştirilir. Sınıfların hangi zaman diliminde koridorun neresini kullanacağı ve hangi çıkış kapısından tahliye olacağını gösteren sınıf tahliye planı sınıfları asılmalıdır. Sınıf başkanı öğretmen eşliğinde koşmadan hızlı adımlarla yapılır. Tahlil sırasında sürekli korunmalı ve koridordaki kapılarının açılma ihtimaline karşı kapılara dikkat ederek hareket edilmelidir. Engelli öğrencilerin tahliyesi, önceden planlanmış olması tahliye esnasında daha hızlı hareket edilmesini sağlayacaktır. Merdivenlerden duvara yakın bir biçimde inilmelidir. Bahçenin durumuna göre önceden belirlenen güvenli alanlar da yüzleri birbirine dönük şekilde daire oluştururlar. Bu öğrencilere güven hissi verecektir. Sınıf öğretmeni ya da sınıf başkanı dairenin ortasına geçerek yoklama alır. 

Lojistik destek ekibi ihtiyaca göre okul personeli ve öğrencilere gıda ve temizlik ihtiyaçları için yardımcı olur. Okul halkla ilişkiler ve okul güvenlik ekibi öğrenci listelerine göre öğrenci teslim tutanağı ve afet ve acil durum bilgi kartları ile öğrencilerin velilerine teslim eder. Okul psikososyal müdahale ekibi yoğun üzüntü korku gibi duygular yaşayan öğrencilere destek olur.

Bilinçli bir toplumda deprem bir doğa olayı olarak kabul edilir ve çok daha az hasarlar ile atlatılabilir. Bunun için bu yazımızı paylaşarak bilinçli bir gençlik oluşumuna yardımcı olabilirsiniz.