Solunum Nedir ?

Canlıların yaşamaları için gerekli olan biyokimyasal reaksiyonlardan biridir. Günlük yaşamda solunum nefes alıp verme yani akciğerlerin içine ve dışına havanın ritmik hareketi anlamında kullanılır. Solunum Nasıl Gerçekleşir? sorusunu detaylıca inceleyelim.

Nefes alıp vermeye havalandırma veya soluk alıp verme deme daha doğrudur. Sporcu oksijence zengin havayı akciğerlerine almaktan akciğerindeki karbondioksit bakımından zengin havayı dışarı atmaktadır. Bu olay yani gaz alışverişi olayıdır. Gaz alışverişi solunum organları aerobik solunum oksijenin varlığı ile glikozun karbondioksit ve su moleküllerini ayrıldı ve bu sırada açığa çıkan enerjinin tutulduğu metabolik bir olaydır. 

solunum-nedir

Solunum Nasıl Gerçekleşir

Solunum oksijen kullanılmadan gerçekleşiyorsa, oksijensiz solunum olarak adlandırılır. Besinleri parçalamak ve açığa çıkan enerji hücre metabolizması canlının büyümesi ve hareketi gibi olaylarda kullanılabilir hale getirmektir. Daha fazla enerji elde edilir.

Bu nedenle canlıların tamamına yakınında mutlaka oksijenli solunum görülür ve oksijenli solunum oksijensiz insan ve hayvanlarda çizgili kas hücreleri gibi enerji tüketimi çok olan hücreler yeterli oksijen alamadıkları zaman oksijen kullanmadan oksijensiz solunum yapabilir. Bazı bakteriler oksijensiz ortamda da yaşayabilirler konservelerde yaşayan bazı bakteriler buna örnek verilebilir. Bu nedenle konserveler kullanılırken son kullanma tarihine ve kapağında şişkinlik olup olmadığına bakılmalıdır.

Canlıların yaşamak için enerjiye ihtiyaç duyduğu ve bu enerjinin hangi besinlerden sağlandığı daha önce ifade edilmiştir. Bu nedenle canlılar beslenirler. Bütün besinlerden aynı oranda sırada ve hızda enerji elde edilmez. Bütün besinler aynı anda enerji için kullanamazlar canlılar enerji elde etmek için öncelikle; 

  • karbonhidratları kullanıyorlar,
  • daha sonra ve en son olarak proteinleri enerji elde etmek için kullanılan enerji miktarı yağ ve protein yere göre daha düşük olması hücrede daha kolay parçalanır. 

Daha hızlı enerji elde edilir daha çok yoğun aktivitelerden önce daha çok karbonhidratlı besinlerin tüketilmesi içerisinde ağızda başlar. Kaslar tarafından fiziksel olarak tükürükte sindirim enzimi tarafı kimyasal olarak küçük parçalara ayrılıp daha sonra i̇nce bağırsaktaki enzimler tarafından yapı taşı olan glikoza kadar parçalanır.

Glikoz molekül, der,i i̇nce bağırsaktan, kana geçer. Böylece enerji ulaşmış olur parçalanmasında daha önce soluk alıp verme olayı da bahsedildiği üzere besinlerle alınan enerji sonrası kana geçen fazlası yada kanda glikoz seviyesi arttığında kandaki fazla olan dışarı atılır. Kas ve karaciğerdeki glikojene katılır. Oksijenli solunum prokaryot hücrelerde solunum enzimlerinin bulunduğu hücre zarının kıvrımlı bölgesinde meydana gelir. 

Solunum nasıl gerçekleşir sorusunun cevabın bu şekildedir. Bir önceki konu anlatımımız  olan
Mitoz Bölünme Nedir ?
yazımızı inceleyebilirsiniz.