Bu yazımızda 3.sınıf duyu organları konu anlatımı hakkında örnekler ile testler çözeceğiz. Konumuza Ali, Aslı, Fırat örneği ile başlıyoruz. Bir konuşma metnini zihninizde canlandırınız.

3.sınıf duyu organları örnek metin;

Aslı: Fırat hoşgeldin. 
Fırat: Hoşbulduk. 
Aslı: sesin geldiği yöne doğru yürü yanıma oturabilirsin, ben de meyve yiyecektim elimdeki tabakta elma ve portakal var. Sen portakal çok seversin elini uzat, portakal ve elmayı ayırt edebilirsin değil mi ?
Fırat: Evet ama çok ekşiymiş, portakal. 
Ali: Portakal mı yiyorsun abla ?
Aslı: Evet, gelip sende yiyebilirsin.
Ali: Gelicem ama göremiyorum ki, elektrikler kapalı.
Aslı: Sesimin geldiği yöne doğru yürü
Ali ışığı açar ve “şimdi görüyorum”

Yukarıda verdiğimiz metin hakkında incelemeler yapıp duyu organları hakkında konu anlatmınında bulunacağız.

3.Sınıf – Duyu nedir ?

Soru: Çevremizde olup bitenleri varlıkları, varlıkların özelliklerini nasıl algılıyoruz ?Cevap: Çevremizde olup bitenleri, varlıkları algılama yeteneğimize duyu adı verilir.

Duyularımız görme, işitme, koklama, dokunma ve tatmadır. Bebeklik döneminden itibaren çevremizi duyularımız sayesinde tanırız. Öğrenme etkinliklerimizde duyularımızı kullanırız. Yaşamımızı duyularımız sayesinde sağlıklı ve düzenli bir şekilde sürdürürüz. 

3.Sınıf – Duyularımız ne işe yarar ?

Duygularımız çevremizle iletişim kurmamızı, varlıkları tanımamızı ve birbirinden ayırt etmemizi sağlar. Tehlikeli olabilecek durumları ve varlıkları belirlemenize yardımcı olur.

Biraz önce yazdığımız ortamda Fırat görme duyusunu kullanamıyor çünkü ortam karanlık. Aslı, Fıratı sesime gel diyerek Fıratın işitme duyusu ile hareket etmesini istiyor. Fırat portaklın ekşi olduğunu tatma duyusu ile algılıyor. Böylelikle sağlıklı bir şekilde iletişim kurabiliyoruz.

3. Sınıf Duyu organlarımız nelerdir ?

Her duyumuz için farklı bir organımız görev yapar. Duyu yeteneğimizi kullanırken görev yapan bu organlara duyu organları denir. 

  • Görme duyu organımız gözdür.
  • İşitme duyu organımız kulaktır.
  • Koklama duyu organımız burundur.
  • Tatma duyu organımız dildir.
  • Dokunma duyu organımız deridir.

Duyu organlarımızın görevi aldıkları bilgiyi beyimizin ilgili kısmına iletmektir. Böylece duyar, görür, işitir, tat alır ve koklayabiliriz.

3.Sınıf duyu organları konu anlatımı yazımızı okudunuz. Yazımız hakkında yorumlarınızı bekliyoruz. Bize destek olmak için geri dönüş yapabilirsiniz. 

Eklediğimiz yada güncel olarak eklemeye devam ettiğimiz 3.sınıf konularımız takip edebilirsiniz.