Bugünkü yazımızda 4.sınıf kuş çocuk metni birlikte incelemeye çalışacağız. Öncelikle metne bir kez daha göz atalım.

Koza yayınları 4.sınıf türkçe kitabı kuş çocuk metni;

Ben kanatlarımı çırparken uçma hevesimle çıkarttığım sesleri annem seviyormuş yine de o da büyüklerin dünyasına kurallar yüzünden azıcık sessiz kalmış. Anneciğim ne olur utandırma gibi cümleler kuruyor.

Kim bilir belki o da bir kuştu. Büyümek zorunda kalan kuşlara böyle mi oluyor? içlerinden gelen uçma içgüdüsü yok mu oluyor? mesela o sokakta markette çarşıda iki insandan daha fazla kişinin bulunduğu her yerde kızan teyzeler, amcalar küçük kende hep böyleler miymiş? yoksa bir zamanlar nasıl Cıvıl cıvıl uçmak istedim.

Geçenlerde mutfakta anneme yardım ediyordum çok sevdiğim anneanne kurabiyelerinden yapıyordu. Anneanne kurabiyesini bilirmisiniz ?

Yapıldığı gün yedin yedin ertesi gün falan konuşuyorlardı. Teyzemler aralarında gerçi bizim evde bu kurabiyenin ertesi güne kalma ihtimali yok neyse ne anlatacaktım. Annemin bana yaptırdı kurabiyelerin nereye gittiğini anlayamadım.

Annem Kurabiye yaparken hep ben ve ablam bir masaya oturtur oyun hamuru falan bahane kurabiye hamurum Şahane niye sloganımız bile var aramızda.Niye oyun hamuru dediğimi anlamışsınızdır. 

Bizim yaptığımız kurabiyeler oyun hamuru kadar cıvık bir halde fırının yolluyor. Sonra da doğru mutfak camında kokuyu alıp her seferinde ziyarete gelen minik kuşun midesine. 

İşte bu defa hazır ablamla annemle mutfakta yokken dayanamayıp sordum. Büyümek zorunda olan ama uçangillere ne olacak biliyor musun yine kuş “uçangiller” o da ne diye garip garip baktı. Bir yandan kalan kırıntıları gagasıyla toplarken camda hangi hiç karşılaşmadım.

Benim gibi yüreği koşmak hava almak isteyen yerinde duramayan kuş çocuklar, Ah kuş çocukları desene karşılaşmaz olur muyum? Hem de onlar bazılarıyla hala görüşüyorum. Hatta Gerçekten mi kuş çocuk olarak kalan yüreğimi uçmayı unutmayanlar var mı yoksa az sayılar ama Evet Birkaç tane var bende kuş çocuk olmak istiyorum. Eğer bana sırrını söylersen ablamın kurabiyelerini bile veririm. Sen benim midemi unuttun galiba akıllı bıdık istesem de o kadar yiyemem.

Sana şunu söyleyebilirim kulaklarını gerçekten Uçman dan mutluluk duyanlara aç sence çıkanlar bir zamanlar kanatlar en çok kırılmış olan yaralı kuşlar vardır. Onların kalbi gerçekten cıvıltı duyamayacak kadar kendi üzüntüler ile dolu gerçek değil seslerim yüreğindeki Sevgi yitirmemiş olanları dinlesen İşte o zaman yüzlerce kuş çocuk çıkacak karşına ve ne kadar büyürsen büyü hep sevgili uçup yol göstereceksin peşinden gelenlere. 

Bu yazı koza yayınları 4.sınıf Türkçe ders anlatımı için Hatice Özdemir Tülün tarafından yazılmıştır.Yazı sonrasında Kuş çocuk etkinliklerini birlikte çözelim.

Koza Yayınları, Türkçe ders anlatımı, Kuş Çocuk etkinlik 1;

1. Aşağıdaki cümlelerde altı çizili kelimelerin anlamlarını tahmin edip yazınız. Martılara “Neden çığlık atıyorsun?” diye kızan birini hiç görmemiştim bu zamana kadar.
Martı: ….
2. İçlerinden gelen uçma içgüdüsü yok mu oluyor? 
İçgüdü: ….
3. Sen benim midemi unuttun galiba akıllı bıdık.  
Bıdık: ….


Evet önce Önce bunun sorusunu cevaplayalım Martı nedir?
Martı Martı gillerden genellikle beyaz renkli, yüzücü perde ayaklı, eti yenmez, deniz ve göl kuşlarının ortak adıdır. 
Peki bir cümle örnek bir cümle kuralım “O martılar neden çığlık atıyor diye kızan birini hiç görmedim mesela şimdiye kadar.” veya şöyle bir cümlede kurabiliriz “Ben martılara simit atmayı çok severim” 
Şimdi ikinci cümlemize bakalım. İçgüdü bir kalıtsal davranıştır. Bir canlının doğasında var olan bir davranış biçimidir. 
Peki bir cümle kurarsak nasıl bir cümle kurabiliriz. “O içlerinden gelen uçma isteği yok mu oluyor?”

Evet şimdi 3 cümlemize geçelim “bıdık“. Acaba bıdık kelimesinin anlamı  “Kısa ve Ttknaz kişilere verilen sıfattır.  
Bir cümle içinde kullanırsak “Sen benim midemi unuttun galiba akıllı bıdık” bu bizim cümlemiz oldu.
4sınıf-bıdık-nedir-

Koza Yayınları, Türkçe ders anlatmı, Kuş Çocuk etkinlik 2;

Açıklamaya göre aşağıdaki ifadelerden hangisi metnin ana fikridir, işaretleyiniz. 

  1. Ailenizle geçirilen zamanın güzelliği  
  2. Hayvan sevgisi 
  3. Kuşların özellikliği 
  4. Bir çocuğun hayalleri

Bu sorunun cevabı bir çocuğun hayalleri olacaktı.

Bildiğiniz gibi her metnin bir konusu vardır. Bu konuda ele alınan bir düşünce, durum, olay ya da sorun söz konusudur. Bildiğiniz gibi tüm metinlerin bir konusu olduğu gibi ana fikri de vardır. Anafikir yazarın metnini yazarken okuyucuya vermek istediği mesajdır. Metnin ana fikri bir cümle ile ifade edilebilir.

Ana fikir demek yazarın okuyucuya vermek istediği ileti mesajdır. Ana fikirler genellikle birer cümle şeklinde ifade edilir. Şimdi bu soruya sorunun köküne bakalım. 

Örnek soru;

Yukarıdaki açıklamaya göre metnin ana fikri olan ifadeyi işaretleyiniz.

  1. Insan her yaşta kendini nasıl hissediyorsa öyle yaşamalıdır. 
  2. Çocukların her zaman her istedikleri olmaz. 
  3. Yetişkinler çocukluklarını yaşayamamışlardır. 
  4. Büyüklere karşı her zaman saygılı olmalıyız.

4sınıf-turkce-soru-cevap

Bu sorunun cevabı A’ şıkkı “insan her yaşta kendini nasıl hissediyorsa öyle yaşamalıdır” olmalı.

Türkçe ders anlatmı, Kuş Çocuk etkinlik 3;

Turkce-konu-anlatimi
Görselleri inceleyiniz, görselleri başarılı bulup bulmadığını nedenleriyle birlikte görsellerin yanınına yazınız. Bakalım bu görsellerimiz bizim az önce okumuş olduğumuz yansıtıyorum birlikte bakalım. Bence çok başarılar çünkü verilmek istenen düşünce ile yapılmış olan resimler birbirini tamamlamaktadır kısaca konu ile resimler örtüşmektedir.

4.Sınıf Konu Anlatımı Yazılarımız İçin https://www.dersderyasi.com/ilkokul/4-sinif/konu-anlatimi/ Adresini ziyaret edebilirsiniz..