İlkokul Hayat Bilgisi Dersi Kendini Tanıtma

Bugünkü yazımızda İlkokul hayat bilgisi dersi kendini tanıma konusunu örnek ile ele alacağız. bizde çocuklarımıza ve öğrencilerimize bu şekilde kendini tanıtmayı öğrendirebiliriz.


Kendini tanıtma, fiziksel özellikler;

Benim adım mine ben 8 yaşındayım. Kumral düz saçlı ve siyah gözlüyüm. Annemle babam dün kilomu ve boyunu ölçtü. Yaşıtlarıma göre kilom ve boyum normalmiş yani ne şişman ne zayıfmışım, e çok uzun ne de çok kısaymışım i̇şte bunlar benim fiziksel özelliklerim. 

Kendini tanıtma, hoşlandığı aktiviteler;

Kitap okumayı ve dans etmeyi çok severim. Farklı yerleri gezip görmek çok hoşuma gider. Hatta bunun için annem bana farklı farklı ülkeleri tanıtan bir kitap almıştı. Kitaptaki resimlere baktığım zaman sanki o ülkelere gitmiş gibi hissediyorum. Hafta sonları sinema veya mutlaka giderim. Okulumuzda düzenlenecek olan tiyatro gösterisinde bende yer almayı çok istiyorum. Kendimi tanıtmaya devam ediyorum.

Kendini tanıtma, yapabildikleri; 

Erkek kardeşim Ali basketbol ve futbol oynamayı çok seviyor. Ben de Ali oynarken onu izlemeyi seviyorum ama ben sporun bu dallarını pek sevmiyorum. Geçen seni baleye başladım zaten dans etmeyi çok seviyordum. Baleye başlayınca bale öğretmenimiz bana balenin vücudumu şekillendirdiğini ve böylece çok daha sağlıklı olacağını söyledi. Severek yaptığım bu etkinliğe gelecekte de devam etmek istiyorum. Ablam tenis oynamayı çok seviyor ben de ablam gibi tenis oynamayı çok istiyordum. Sonra ablam beni tenis oynamaya götürdü. Bir gün o kadar yoruldum ki bir daha tenis oynamak istemediğimi karar verdim. Ama ablam oynadığında onu izlemeye devam edeceğim. 

Kendini tanıtma yapmak istedikleri; 

Bütün dersleri çok seviyorum her gün derslerde yeni yeni şeyler öğreniyoruz ama yine de türkçe dersini biraz daha fazla seviyorum. Öğretmenimiz bazen bize şiir veya hikayeler yazdırıyor biz de bunları sınıfta okuyoruz. En son yazdığım hikayeden sonra öğretmenim bana yıldızlı aferin verdi. Ben ilerde Türkçe öğretmeni olmak istiyorum. 

Mine kendini tanıtırken önce 

  • fiziksel özelliklerinden daha sonra 
  • hoşlandıklarından 
  • yapabildiklerinden ve 
  • yapmak istediklerinden söz etti 

Bizler de onun gibi kendimizi tanıdığımızı bilmeliyiz. Bunun için özelliklerimizi bilmeli ve doğru bir dille ifade edebilme ve farklı özelliklerin bizi biz yaptığının farkında olmalıyız.

Kendinizi sevmeli ve böylece mutlu olabilmeliyiz. Bugün ilkokul hayat bilgisi dersinde kendini tanıtmayı öğrendim.

İlkokul derslerimize göz atmak için; https://www.dersderyasi.com/ilkokul/ adresini ziyaret edebilirsiniz.