Sizlerden gelen en çok merak ettiğiniz sorulardan bir taneside dgs ek tercih 2019, yerleştirmelerimi başarı sıralama göre mi ? yoksa puana göre mi ? yapacağım.  Buda sizin sorduğu sorulardan bir tanesidir. Ek yerleştirmelerimizi yaparken artık başarı sıralamamızı bir kenara bırakıyoruz ve tamamen puanımıza göre tercih yapıyoruz. Bunun özellikle altını çizerek belirtiyoruz. Neden hoca çünkü zaten merkezi yerleştirmede yerleşen öğrenciler yerleşti, örneğin ilk  10.0000 deydiniz diyorduk iki katı aşağı iki kat yukarı yazabilirsiniz. Şuraya yerleşme olasılığı yüksektir ama artık yani öğrencilerin zaten yerleşti. DGS Ek tercih 2019 başarı sıralamasına göre bir ayrım kalmıyor puanına göre tercih yapacaksınız. 

Sizden sorular geliyor diyorsun ki; şuraya kesin yerleşirim şurası olur mu ? arkadaşlar kılavuz baktığınız zaman iki farklı yöntemle yerleşme yapılacak. 

DGS ek tercihleri yaparken nelere dikkat etmeliyiz

Birincisi kayıt yaptırmayanlar dan dolayı boşalan kontenjanlar var. Bu ne demek örneğin a üniversitesi’nin b bölümü örneklendirerek anlatmak istiyoruz. Akdeniz üniversitesi’nin değilim ki türk dili ve edebiyatı bölümü görüldüğü gibi geçen önceki yılların kılavuzundan aldığımız bir örnek ösym derisidir.

344 puanla kapatmış ts 2 puan türünde 3 kişilik bir boşluğu var gördüğünüz gibi 3 kişilik boş kontenjan var. Tercih döneminde dolmayan kontenjanlara bakın buranın tüm kontenjanları dolmuş. Kaç kişi alıyorsa 3 kişi açık kalmış taban puan var burada arkadaşlar. Baraj puanın altında tercih yapamıyoruz. Eşit yada bir puan dahi üstünde olsa tercih edebiliyoruz.

Ek yetleştirme tercihimi neye göre yapmalıyım ?

Kesinlikle böyle bir şey yapmayın çok riske girmiş olursunuz. Hani biz size bahsediyorduk ilk yerleştirmelerde ölü tercih diye, bu kesinlikle ölü tercih olur. Çünkü buranın bir baraj puanı var yine aynı şekilde akdeniz üniversitesi’nden devam edelim. Mesela ilköğretim matematik öğretmenliği mf-1 puan türünde öğrenci almış bakın orada 4 kişilik boş kontenjanı var ve 373 puanla kapatmış buranın taban puanı 373 200-300 72 puan dahil alsan yazamıyorsun. 

Düşünün alsan bile tercih yapamıyorsun boşuna yazmış olursunuz. Puanı eşit ve daha üzerindeki 400 puanlık öğrenci de yazabilir. 450 puanla öğrenci de yazabilir buraya netleştir. Bir de dikkat etmemiz gereken ilk yerleştirmede bu dedik ya bir de merak ettiğiniz bir nokta var. hemen oraya değinmek istiyoruz. Yine akdeniz üniversitesi’nden devam edelim bakın orada fen fakültesinde kimya bölümünde 19 kişilik bir boşluk var ama karşısında puan yok o zaman hemen açıklayalım bir de yerleştirme sonrasında örneğini üniversitenin 60 kişilik kontenjanı var hepsi dolmuyor. Elli kişi yerleşiyor on kişilik boşluk var ama birincisinde neydi kontenjanların tamamı doluyor ama biz diyoruz ki “orası bana uzak ben o bölüm istemiyorum gitmek istemiyorum” oranın öğrenciler doldurduğu için baraj puanı taban puanı vardı. 

DGS ek tercih 2019 taban puan

Farkındaysanız bu bölümde kim ya da 19 kişilik bir boşluk var. Demek ki burada puan yoksa arkadaşlar bu bölümün kontenjanı dolmamış yani buranın taban puanı oluşmamış peki hemen ne yapacağız dgs ek tercihlerimiz nasıl sağlıklı hale getireceğiz. Burayı tercih etmek isteyenler ilgili puan türünde sadece barajı geçmiş olması gerekiyor yani bir taban puan yok nedir puan türünde 180 barajını geçen herkes buraya başvurabilir.

Belirttiğimiz gibi gerçekten ek yerleştirmeler ilk merkezi yerleştirmelere göre çok daha düşük ancak bu iki noktaya dikkat ederseniz. Çok daha sağlıklı tercih yapmış olacaksınız. İki yıllıklarda merak ediyorsunuz, iki yıllıklarda opsyon yok yani böyle iki ayrı puan sitemi olan bir şey yok. Orada puanımızdan düşük de olabilir. Puanımızdan yüksek de olabilir. İstediğiniz yeri tercih edebilirsiniz. Baktığınızda da göreceksiniz 2 yıllıklarda tercih yaparken çok yükselişler de var çok düşüşlerde var. O yüzden şansı nerede ya kalacağınız belli olmaz dediğimiz yöntemlere göre tercih yaparsanız çok daha rahat edeceksiniz. Ösym sitesinde bulanan dgs ek yerleştirme 2019 klavuzunu inceleyebilirsiniz; https://www.osym.gov.tr/TR,15729/2019-dgs-kilavuz-ve-basvuru-bilgileri.html

DGS 2019 ek yerleştirme kontejyanları

Ek yerleştirmeler ile ilgili istatistiklere baktığımız zaman gerçekten şaşırtıcı sonuçlar var. 2015 yılına baktığımızda 40 bine yakın boş kontenjan variken 2 yıllık ve 4 yıllık bölümler dahil 2016 yılında ise bu sayının 60000 olduğu görülüyor. Ayrıca daha da kayıt yaptırmamış öğrenciler de bunun üzerine eklememiş haldeyken. Dolayısıyla bu sene ek yerleştirmelerde belki şansınız olabilir, büyük şansı yakalayabilirsiniz. Bu konuda kimler tercih yapabilir, kimler ek yerleştirmeleri başvuramazlar ve çok özel tüyolar verdik. Size orada onları değerlendirmenizi istiyoruz. Yazımızın altına da her türlü sorunuzu merak ettiğiniz konuları yazarsanız hızlı bir şekilde cevap alacaksınız. Hepinize Dgs ek tercih 2019 da kolaylıklar, bol şans ve başarılar diliyoruz.